Skip to content

533 Magnolia AvenueBrick, NJ 08723

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2008

Property Information

Block489
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,072
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,300
36%
Improvement Value:$196,600
64%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+5.2%
2024$7,485+3.5%
2023$7,232+1.3%
2022$7,141+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 13697, Page 660