Skip to content

267 Sunset Lane So.Mantoloking, NJ 08738

Built 1924

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Nov 1, 1994

Property Information

Block49.04
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,331
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$697,300
71%
Improvement Value:$279,200
29%
Total Assessment$976,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,223+5.2%
2024$23,973+3.5%
2023$23,163+1.3%
2022$22,870+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 5233, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1924