Skip to content

906 Gloucester AveBrick, NJ 08723

Built 1930

Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block490
Lot30.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,020
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
56%
Improvement Value:$90,800
44%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,329+5.2%
2024$5,065+3.5%
2023$4,893+1.3%
2022$4,832+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930