Skip to content

526 Ocean TerrMantoloking, NJ 08738

Built 2004

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 20, 2000

Property Information

Block5.25
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class19
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,764
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,241,300
70%
Improvement Value:$533,600
30%
Total Assessment$1,774,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,846+5.2%
2024$43,574+3.5%
2023$42,101+10.4%
2022$38,147+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$800,000
DeedBook 10271, Page 1417