Skip to content

528 Magnolia Ave.Brick, NJ 08723

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block509
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
55%
Improvement Value:$91,200
45%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,236+5.2%
2024$4,976+3.5%
2023$4,808+1.3%
2022$4,747+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,008DeedBook 19256, Page 568Recorded12/20/2022

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,008DeedBook 17721, Page 694Recorded12/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 5599, Page 806

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5205, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1988