Skip to content

980 Gloucester Ave.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 4, 2002

Property Information

Block533
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
53%
Improvement Value:$99,300
47%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,458+5.2%
2024$5,187+3.5%
2023$5,012+1.3%
2022$4,949+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 10904, Page 334

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 5519, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1975