Skip to content

482 Jackson Ave.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$191,500
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block542
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.1

Building Details

Building Class16
Description1SF4G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,831
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
44%
Improvement Value:$150,300
56%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,928+5.2%
2024$6,584+3.5%
2023$6,362+1.3%
2022$6,281+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$191,500

From:

To:

Sq Ft1,831DeedBook 15859, Page 1331Recorded7/29/2014

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 10631, Page 1124

Property Sale

SaleMulti
$101,500
DeedBook 5286, Page 604

Property Sale

SaleMulti
$41,500
DeedBook 3746, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1960