Skip to content

476 Jackson Ave.Brick, NJ 08723

Built 1930

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block543
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,332
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,900
54%
Improvement Value:$100,600
46%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,696+5.2%
2024$5,413+3.5%
2023$5,230+1.3%
2022$5,164+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,332DeedBook 19292, Page 268Recorded2/2/2023

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 15881, Page 145Recorded8/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 13460, Page 1900

Property Built

Built

Year Built: 1930