Skip to content

21 White Swan WayBrick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0009
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,660
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$129,000
56%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+5.2%
2024$5,622+3.5%
2023$5,432+1.3%
2022$5,363+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$398,000
Sq Ft1,660DeedBook 19065, Page 302Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 16312, Page 463Recorded2/9/2016

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5302, Page 382

Property Sale

Sale
$148,800
DeedBook 4748, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1989