Skip to content

41 White Swan WayBrick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0019
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,473
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
43%
Improvement Value:$134,700
57%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+5.2%
2024$5,762+3.5%
2023$5,567+1.3%
2022$5,497+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,473DeedBook 18522, Page 1267Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 13739, Page 919

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 12324, Page 1854

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 10322, Page 1673

Property Sale

Sale
$150,850
DeedBook 4744, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1989