Skip to content

65 White Swan WayBrick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 15, 2015

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0031
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,916
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$160,100
62%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+5.2%
2024$6,385+3.5%
2023$6,170+1.3%
2022$6,092+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,916DeedBook 16063, Page 141Recorded4/24/2015

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,916DeedBook 15763, Page 1824Recorded3/17/2014

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15478, Page 556

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 10298, Page 1766

Property Built

Built

Year Built: 1989