Skip to content

24 Manhattan Dr.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0054
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,014
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$188,300
65%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,447+5.2%
2024$7,078+3.5%
2023$6,838+1.3%
2022$6,752+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 16256, Page 1275Recorded12/3/2015

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14355, Page 233

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 13059, Page 283

Property Sale

Sale
$165,545
DeedBook 10199, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 2000