Skip to content

18 Manhattan Dr.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 7, 2009

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0057
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,442
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
41%
Improvement Value:$142,500
59%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,264+5.2%
2024$5,953+3.5%
2023$5,752+1.3%
2022$5,679+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14385, Page 65

Property Sale

Sale
$133,265
DeedBook 10269, Page 1474

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 10033, Page 439