Skip to content

16 Manhattan Dr.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0058
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,442
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
41%
Improvement Value:$145,500
59%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,341+5.2%
2024$6,027+3.5%
2023$5,823+1.3%
2022$5,750+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,442DeedBook 18465, Page 1873Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 17238, Page 334Recorded9/13/2018

Property Sale

Sale
$138,385
DeedBook 10276, Page 1645

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 10033, Page 439