Skip to content

12 Manhattan Dr.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 7, 2004

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0060
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,773
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$163,300
62%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801+5.2%
2024$6,464+3.5%
2023$6,245+1.3%
2022$6,166+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12370, Page 440

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 11456, Page 1600

Property Sale

Sale
$147,845
DeedBook 10267, Page 1790

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 10033, Page 439