Skip to content

1 Manhattan Dr.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0061
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,773
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
37%
Improvement Value:$162,500
63%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+5.2%
2024$6,322+3.5%
2023$6,108+1.3%
2022$6,031+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,773DeedBook 19099, Page 83Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 16347, Page 794Recorded3/23/2016

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 15329, Page 673

Property Sale

Sale
$273,500
DeedBook 14259, Page 618

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10603, Page 1415

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 10033, Page 439