Skip to content

5 Manhattan Dr.Brick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0063
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,442
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
39%
Improvement Value:$148,600
61%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,292+5.2%
2024$5,980+3.5%
2023$5,778+5.9%
2022$5,455+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,442DeedBook 19036, Page 277Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$243,000
Sq Ft1,442DeedBook 17816, Page 1Recorded3/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$139,115
DeedBook 10290, Page 1303

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 10033, Page 439