Skip to content

13 Black Fox TrailBrick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 27, 2005

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0078
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,773
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$161,300
62%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+5.2%
2024$6,415+3.5%
2023$6,198+1.3%
2022$6,120+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12853, Page 177

Property Sale

Sale
$151,630
DeedBook 10273, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 10033, Page 439