Skip to content

34 Manhattan Dr.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block548.01
Lot19
QualifierC0093
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,773
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$162,500
62%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,780+5.2%
2024$6,444+3.5%
2023$6,227+1.3%
2022$6,148+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 18010, Page 1360Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13673, Page 1527

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 12016, Page 1607

Property Sale

Sale
$161,235
DeedBook 10255, Page 1993

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 10033, Page 439