Skip to content

437 Myrtle Ave.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 1995

Property Information

Block548.01
Lot23.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,600
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,800
52%
Improvement Value:$110,600
48%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,951+5.2%
2024$5,656+3.5%
2023$5,465+1.3%
2022$5,396+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4879, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1965