Skip to content

140 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Apartment

Last Sale Price
$1,024,000
Last Sale Date
Jun 3, 1999

Property Information

Block548.02
Lot26.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class10
Description1-2SB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage---
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,500
24%
Improvement Value:$1,521,500
76%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,660+5.2%
2024$49,100-17.4%
2023$59,459+1.3%
2022$58,707+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,024,000
DeedBook 5701, Page 119