Skip to content

2564 Hooper Ave.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block548.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,276
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
66%
Improvement Value:$109,600
34%
Total Assessment$325,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,410+5.2%
2024$7,993+3.5%
2023$7,723+1.3%
2022$7,626+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12749, Page 803

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5089, Page 695

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4732, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1970