Skip to content

435 Osborn Ave.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2005

Property Information

Block548.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,890
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
54%
Improvement Value:$128,400
46%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,902+5.4%
2024$6,548+3.6%
2023$6,318+1.3%
2022$6,235+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965