Skip to content

889 Gregory DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block548.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,892
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,400
53%
Improvement Value:$129,800
47%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+5.2%
2024$6,830+3.5%
2023$6,599+1.3%
2022$6,515+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 16091, Page 887Recorded5/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965