Skip to content

885 Gregory Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 29, 2005

Property Information

Block548.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,984
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
44%
Improvement Value:$186,800
56%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,658+5.2%
2024$8,229+3.5%
2023$7,951+1.3%
2022$7,850+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12846, Page 1943

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3734, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1965