Skip to content

426 Vine St.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 13, 2017

Property Information

Block548.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,798
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,300
55%
Improvement Value:$123,000
45%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,059+5.2%
2024$6,710+3.5%
2023$6,483+1.3%
2022$6,401+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 16805, Page 371Recorded7/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965