Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
136 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2018
Property Information
Block548.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3
Building Details
Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage7,650
Acreage0.61
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$279,400
33%
Improvement Value:$555,200
67%
Total Assessment$834,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $21,558 | +5.2% |
| 2024 | $20,489 | +3.5% |
| 2023 | $19,797 | +1.3% |
| 2022 | $19,546 | +1.6% |
Property History
No events match the selected filters.