Skip to content

128 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1981

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 9, 2007

Property Information

Block548.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class16
Description2SF-P 2332
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,332
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,400
61%
Improvement Value:$146,100
39%
Total Assessment$374,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,673+5.2%
2024$9,194+3.5%
2023$8,883+1.3%
2022$8,771+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 13525, Page 243

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10070, Page 778

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5205, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1981