Skip to content

120 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block548.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage3,398
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,600
51%
Improvement Value:$248,400
49%
Total Assessment$507,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,096+5.2%
2024$12,447+3.5%
2023$12,026+1.3%
2022$11,874+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 14926, Page 575

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5449, Page 642