Skip to content

434 Osborn Ave.Brick, NJ 08723

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block548.07
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,820
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
54%
Improvement Value:$120,200
46%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,747+5.2%
2024$6,412+3.5%
2023$6,196+1.3%
2022$6,117+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960