Skip to content

15 Joanne CtBrick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block548
Lot19.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2559
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,559
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
40%
Improvement Value:$230,000
60%
Total Assessment$381,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,849+5.2%
2024$9,361+3.5%
2023$9,044+1.3%
2022$8,930+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,559DeedBook 17580, Page 1780Recorded8/22/2019

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5255, Page 656

Property Sale

Sale
$123,900
DeedBook 4985, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1992