Skip to content

427 Old Silverton RoadBrick, NJ 08723

Vacant Land

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block549
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.3

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage664
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,841+5.2%
2024$2,701+3.5%
2023$2,609+1.3%
2022$2,576+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft664DeedBook 16682, Page 1557Recorded3/14/2017