Skip to content

2565 Hooper Ave.Brick, NJ 08723

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2026

Property Information

Block552.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings2
ZoningVZ
Sq Footage1,500
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,900
66%
Improvement Value:$96,300
34%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,315+9.0%
2024$6,710+7.7%
2023$6,233+1.3%
2022$6,151+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,500DeedBook 19735, Page 1005Recorded7/15/2024

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,500DeedBook 19456, Page 1011Recorded8/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1948