Skip to content

2561 Hooper AvenueBrick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$103,112
Last Sale Date
Oct 24, 2006

Property Information

Block552.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,068
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
45%
Improvement Value:$61,300
55%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,875+5.2%
2024$2,732+3.5%
2023$2,640+1.3%
2022$2,607+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$103,112
DeedBook 13402, Page 1570

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 11103, Page 1004

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 10176, Page 336