Skip to content

823 Sussex Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block552.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,650
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,200
31%
Improvement Value:$259,800
69%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,686+56.8%
2024$6,179+3.5%
2023$5,970+1.3%
2022$5,895+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,650DeedBook 19103, Page 727Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$227,600
DeedBook 14750, Page 1930

Property Built

Built

Year Built: 1950