Skip to content

833 Victory Ave.Brick, NJ 08723

Built 2006

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 21, 2017

Property Information

Block552
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,404
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,200
33%
Improvement Value:$214,400
67%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,255+5.2%
2024$7,846+3.5%
2023$7,581+1.3%
2022$7,485+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 16890, Page 1780Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$439,900
DeedBook 13149, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12473, Page 235

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5500, Page 301