Skip to content

410 S Community Dr.Brick, NJ 08723

Built 2003

Last Sale Price
$363,500
Last Sale Date
Nov 4, 2003

Property Information

Block555
Lot2.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,218
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
30%
Improvement Value:$268,200
70%
Total Assessment$383,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,898+5.2%
2024$9,408+3.5%
2023$9,090+1.3%
2022$8,975+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$363,500
DeedBook 11779, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 10563, Page 1008