Skip to content

175 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1999

Last Sale Price
$229,950
Last Sale Date
Jan 13, 1999

Property Information

Block55
Lot72.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,282
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,200
45%
Improvement Value:$302,500
55%
Total Assessment$548,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,173+5.2%
2024$13,471+3.5%
2023$13,015+1.3%
2022$12,851+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$229,950
DeedBook 5667, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 5521, Page 666