Skip to content

183 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1999

Last Sale Price
$249,950
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block55
Lot72.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,188
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,200
46%
Improvement Value:$284,700
54%
Total Assessment$529,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,687+5.2%
2024$13,009+3.5%
2023$12,569+1.3%
2022$12,410+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$249,950
DeedBook 5713, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1999