Skip to content

815 Victory Ave.Brick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 9, 2010

Property Information

Block560
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,222
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
45%
Improvement Value:$132,800
55%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,284+5.2%
2024$5,973+3.5%
2023$5,771+1.3%
2022$5,698+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14577, Page 374

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10750, Page 88

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5091, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1993