Skip to content

839 Lynnwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Feb 20, 2023

Property Information

Block570
Lot3.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage653
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,200
64%
Improvement Value:$59,200
36%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,246+5.2%
2024$4,036+36.3%
2023$2,960+1.3%
2022$2,923+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft653DeedBook 19337, Page 1588Recorded3/29/2023

Property Sale

Sale
$126,000
Sq Ft653DeedBook 18864, Page 1912Recorded1/13/2022

Property Sale

SaleMulti
$35,100
DeedBook 5396, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1950