Skip to content

482 Glenwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
May 18, 2007

Property Information

Block573
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,256
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
51%
Improvement Value:$111,500
49%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+5.2%
2024$5,622+3.5%
2023$5,432+1.3%
2022$5,363+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$276,000
DeedBook 13649, Page 1728

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 10267, Page 1276

Property Built

Built

Year Built: 1984