Skip to content

784 Lynnwood AveBrick, NJ 08723

Built 1976

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Oct 25, 2016

Property Information

Block581
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,816
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
45%
Improvement Value:$141,600
55%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,693+5.2%
2024$6,361+3.5%
2023$6,146+1.3%
2022$6,068+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 16577, Page 144Recorded11/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 13486, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1976