Skip to content

180 Dune AvenueMantoloking, NJ 08738

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2012

Property Information

Block58
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,879
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,426,800
73%
Improvement Value:$535,900
27%
Total Assessment$1,962,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,697+5.2%
2024$48,184+3.5%
2023$46,555+15.2%
2022$40,397+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993