Skip to content

106 6th Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
May 8, 2025

Property Information

Block6.15
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,236
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$490,500
82%
Improvement Value:$105,400
18%
Total Assessment$595,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,392+5.2%
2024$14,629+3.5%
2023$14,135+17.4%
2022$12,040+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,650,000
Sq Ft1,236DeedBook 20011, Page 1114Recorded5/14/2025

Property Sale

Sale
$1,265,000
Sq Ft1,236DeedBook 18693, Page 1468Recorded9/24/2021

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 5492, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1924