Skip to content

560 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Commercial

Last Sale Price
$2,075,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block6.15
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,302
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,600
53%
Improvement Value:$309,700
47%
Total Assessment$655,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,926+5.2%
2024$16,088+3.5%
2023$15,544+11.0%
2022$13,998+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,075,000
DeedBook 19261, Page 835Recorded12/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook 12891, Page 632

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 4929, Page 696