Skip to content

515 Vannote Dr.Brick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 6, 1993

Property Information

Block603
Lot1.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,596
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,200
39%
Improvement Value:$172,400
61%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,050+5.4%
2024$6,688+3.6%
2023$6,453+1.3%
2022$6,369+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5111, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1993