Skip to content

525 Vannote Dr.Brick, NJ 08723

Built 2019

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block603
Lot1.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,710
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,700
31%
Improvement Value:$240,100
69%
Total Assessment$345,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+5.2%
2024$8,489+3.5%
2023$8,202+1.3%
2022$8,099+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 17420, Page 336Recorded3/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$58,000

From:

To:

DeedBook 16728, Page 221Recorded5/4/2017