Skip to content

34 Stuyvesant Rd.Brick, NJ 08723

Built 2018

Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block605.01
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,312
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
33%
Improvement Value:$238,800
67%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,139+5.2%
2024$8,686+3.5%
2023$8,392+1.3%
2022$8,286+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 17202, Page 1588Recorded8/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018