Skip to content

11 Stuyvesant Rd.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block605.02
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
60%
Improvement Value:$76,700
40%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,967+5.2%
2024$4,721+3.5%
2023$4,561+1.3%
2022$4,504+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5255, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1970